Firma SEMEX jest dystrybutorem szerokiej gamy tarcz do cięcia stali, żeliwa i betonu oraz szlifowania stali, żeliwa, betonu, drewna i tworzyw sztucznych niemieckiej firmy - DRONCO oraz polskiej firmy ANDRE.
1. Tarcze do cięcia i szlifowania stali oraz metali kolorowych i betonu ( kamienia ) bakelitowe zbrojone wykonywane są w dwóch wersjach :
- do stosowania w elektronarzędziach ręcznych z otworem wewnętrznym 22,2 mm,
- do stosowania w maszynach stacjonarnych i agregatach drogowych z otworami wewnętrznymi: 20; 22,2; 25,4; 32 i 40mm.
Tarcze stosowane w elektronarzędziach ręcznych mogą być wykonywane jako płaskie - typ T 41 lub z obniżonym środkiem-typ T42 Tarcze stosowane w maszynach stacjonarnych i agregatach drogowych wykonywane są wyłącznie jako płaskie - typ T 41.
Tarcze bakelitowe wykonywane są z masy składającej się z 70% ziarna ściernego oraz 30% żywicy termoutwardzalnej ( bakelitu ). Do produkcji tarcz do cięcia i szlifowania metali używa się generalnie elektrokorundu - tlenku aluminium Al2O3, a do cięcia i szlifowana betonu ( kamienia ) - węglika krzemu SiC.
2. Tarcze listkowe do szlifowania stali, żeliwa, metali kolorowych, drewna i tworzyw sztucznych wykonywane są w dwóch wersjach:
- jako płaskie,
- jako wypukłe.
Tarcze te składają się z talerza podstawowego wykonanego z włókna szklanego, tworzywa sztucznego lub metalu , na którym naklejone są listki z płótna ściernego o różnej granulacji ziarna. Najczęściej spotykane wielkości ziarna to: 40,60,80 i 120. Niektórzy producenci wykonują tarcze z ziarnami o granulacji 24 i 36.Wszystkie tarcze posiadają otwór wewnętrzny do mocowania w szlifierkach kątowych o średnicy 22,2mm. Średnice zewnętrzne posiadają wymiary 115,125 i 180mm. Większych wymiarów zewnętrznych dotychczas nie spotkaliśmy.
Najczęściej spotykanym ziarnem ściernym jest elektrokorund lub elektrokorund cyrkonowy. Zaczynają być wprowadzane do produkcji tarcze z innymi rodzajami ziarna ściernego.
3. Tarcze diamentowe.
Tarcze bakelitowe z ziarnem z węglika krzemu do obróbki betonu ( kamienia ), opisane w punkcie 1, posiadają ograniczony zakres stosowania. Nie spełniają oczekiwań użytkowników w przypadkach obróbki twardych materiałów budowlanych i kamieni. Ich zaletą jest niska cena w porównaniu z tarczami diamentowymi. Również czas cięcia określonego materiału jest dłuższy od cięcia tego samego materiału tarczami diamentowymi. Tarcze diamentowe są więc podstawowym narzędziem do cięcia i obróbki materiałów budowlanych i kamieni. Tarcze diamentowe do cięcia materiałów budowlanych składają się z talerza podstawowego wykonanego ze stali, do którego na obwodzie zamocowane są segmenty z ziarnami diamentowymi. Do cięcia płytek ceramicznych na obwodzie talerza podstawowego wykonany jest jeden ciągły segment diamentowy. Jeden ciągły segment zapewnia równe przecięcie płytki - nie powoduje poszarpań jej brzegów.